Oszuści wysyłają fałszywe mandaty karne – jak odróżnić oryginalne wezwanie od oszustwa?

Kierowcy szczególnie przyglądajcie się otrzymanej korespondencji zawierającej mandat do zapłacenia

W skrócie
  • Oszuści czyhają na kierowców - bądźcie ostrożni!
  • Te porady pomogą wam uniknąć zapłaty nieprawdziwego mandatu karnego
  • GITD informuje - oszuści mają nowy sposób

Pierwsze próby oszustów, którzy próbowali skutecznie zasilić swoje konto korzystając z nieuwagi kierujących były zdecydowanie nieudane. Zdecydowana większość kierowców potrafi wychwycić podejrzane maile trafiające na skrzynkę pocztową i wyrzucić je do kosza, skutecznie hamując zapędy złodziei. Ci wpadli jednak na znacznie lepszy pomysł, o czym informuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Zdecydowanie najgłośniejsze oszustwa w Internecie dochodziły na najbardziej znanym portalu aukcyjnym służącym do lokalnej sprzedaży, gdzie złodzieje mieli ogromne pole do popisu. Szybkie zainteresowanie oferowanym przedmiotem skutecznie usypiało czujność, a później jedno kliknięcie dzieliło już od przejęcia należącego do was konta bankowego. Za pomocą jednego linku, który rzekomo miał być potwierdzeniem płatności, mogliście stracić dorobek waszego życia. W Internecie aż huczało od najróżniejszych akcji, aby zwrócić szczególną uwagę podczas zawierania transakcji w formie online. Od dłuższego czasu oszuści znaleźli całkiem skuteczny sposób na wyłudzanie pieniędzy od zmotoryzowanych. Słyszeliście o nim?

Pierwsze próby były wręcz dziecinnie proste do wychwycenia. Przecież nawet w dobie tak pędzącego rozwoju żadna z kluczowych informacji dotyczącą również wykroczeń drogowych nie jest wysyłana prostym SMS. Kilku kierujących zgłosiło ową sytuację na co natychmiast zareagował Główny Inspektorat Transportu Drogowego, który poinformowała, że wszystkie niezbędne dokumenty, które bezpośrednio odnoszą się do popełnionego wykroczenia na drodze wysyłane są listownie. Fakt ten wychwycili oszuści.

Najważniejsze informacje:

  1. To co miało być ostrzeżeniem GITD stało się nowym sposobem na oszustwo – koniecznie musisz poznać nowy sposób złodziei.
  2. Otrzymałeś list z mandatem karnym i numerem bankowym do uiszczenia opłaty? To oszustwo!
  3. Wiesz jak rozróżnić oryginał wysłany przez system CANARD od oszustwa? Te szczegóły mają kluczowe znacznie.

Przeczytaj również:

Stracisz prawo jazdy jeśli przekroczysz dozwoloną prędkość [PRZEPISY, OGRANICZENIA, RECYDYWA]

To, co miało być dla nas ostrzeżeniem i jednocześnie wyróżnikiem stało się główną bronią oszustów, która jest wyjątkowo niebezpieczna. Stworzyli oni wzór mandatów karnych, który wysyłali na wytypowane adresy, a wiodącą informacją była konieczność zapłaty wraz z podanym numerem konta. No i niestety znalazła się grono chętnych, które w obawie przed rozpoczęciem windykacji wykonało przelew, dając się w sposób bardzo prosty oszukać. System CANARD wychwycił nieprawidłowości, a na głównej stronie rządowej pojawił się artykuł, w którym znajdują się informacje dotyczące sposobu informowania o wykroczeniu drogowym, a także szczegółach, które pozwolą wam rozróżnić oficjalne pismo od tego, które przesłane zostało przez złodziei.

Jak nie dać się oszukać?

Przede wszystkim Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym nie wysyła wezwań z numerem rachunku bankowego do opłacenia mandatu karnego. To pierwsza i zarazem najważniejsza kwestia, którą należy zapamiętać – pierwsza korespondencja nie jest mandatem karnym, a zawiera odpowiednie formularze, w celu wypełnienia przez właściciela pojazdu i ustalenia stanu faktycznego. Uwaga – mandat karny może być nałożony wyłącznie w przypadku wyrażenia zgody na jego przyjęcie przez sprawcę naruszenia. Dodatkowo każdy mandat karny kredytowany ma przypisany indywidualny numer rachunku bankowego, na który należy dokonać wpłaty.

Istnieją dwa sposoby wysyłki mandatu karnego po wcześniejszym wyrażeniu zgody na jego przyjęcie:

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

  • osobnym listem poleconym w wersji papierowej (pieczęć z godłem na druku jest wyraźnie wypukła, wykonana technologią suchego stempla),
  • elektronicznie (po wcześniejszym wyrażeniu zgody na jego przyjęcie oraz potwierdzeniu przez sprawcę wykroczenia zgody na jego doręczenie w formie elektronicznej za pośrednictwem portalu eBOK CANARD).

Aby maksymalnie uniknąć płatności za mandat karny oszustom należy zwrócić szczególną uwagę na dane, które zawarte zostały w wysłanym liście oraz formularzu:

  • nazwa Organu – np. „Główny Inspektorat RUCHU Drogowego” (poprawnie: Główny Inspektorat Transportu Drogowego),
  • adresu siedziby Organu – np. „ul. Kołłątaja 115a” (poprawny adres siedziby CANARD: ul. Przyczółkowa 109A, 02-968 Warszawa,  natomiast adres do korespondencji w sprawach naruszeń fotoradarowych: Główny Inspektorat Transportu Drogowego, Skrytka pocztowa 146, 05-090 Raszyn),
  • adresu poczty elektronicznej (e-mail) – poprawny e-mail: [email protected]

Dodatkowo procedura prowadzenia czynności w sprawie zarejestrowanego wykroczenia, które polega na przekroczeniu dozwolonej prędkości, niezastosowaniu się do sygnalizacji świetlnej, a także wzory mandatów karnych oraz oświadczeń/formularzy znajdują się na stronie internetowej CANARD. Jeżeli jakikolwiek przypadek budzi wątpliwości zalecany jest kontakt z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button