Przepisy stanowią jasno, więc dlaczego kierowcy samochodów denerwują się i zajeżdżają drogę, gdy omijamy korek? [PRZEPISY, PRAWO, PORADY]

Brakuje szacunku i wyrozumiałości na polskich drogach

W skrócie
  • Motoryzacyjna kość niezgody - czy motocykliści mogą omijać samochody stojące w korku?
  • Przepisy stanowią jasno - motocykliści mogą wykonywać taki manewr przy zachowaniu kilku kluczowych reguł
  • Motocyklisto - czy wiesz jak ominąć samochody w korku zgodnie z prawem?

Jazda motocyklem diametralnie różni się od odczuć, które towarzyszą nam przemierzając drogi samochodem osobowym. Znacznie inne są odczucia z jazdy, o których wielokrotnie pisałem już Wam na łamach naszego portalu, ale to nie one będą tematem dzisiejszego artykułu. Dojeżdżasz jednośladem do kolejki samochodów oczekujących na zielone światło i zastanawiasz się – jak wyprzedzić je zgodnie z prawem? No właśnie, jak?

Pierwsze motocykle konstruowane były z myślą o szybkim dojeździe, a niewielkie gabaryty początkowo miały przekładać się na znacznie niższy koszt zakupu. Szybko jednak okazało się, że jednoślady mają znacznie więcej pozytywnych cech niż zakładano i nie tylko znacznie łatwiej jest znaleźć miejsce do zaparkowania, ale także z niebywałą łatwością można uporać się z zatorami drogowymi. O relaksie, podróżach i pasji już nawet nie wspominam, bo każdy, kto miał okazję nimi jechać doskonale wie o czym mówię. Gabaryty, ale również sama moc jednostki napędowej pozwala nam na wiele – za raptem kilka tysięcy złotych możecie zakupić motocykl, który doznaniami z jazdy będzie przewyższał samochody sportowe, za które trzeba zapłacić kilkaset tysięcy złotych. Niesamowite przyśpieszenia to jednak nie wszystko, bo na zatłoczonych drogach miast jest to najlepszy przyjaciel każdego, kto nienawidzi stać w korkach.

To właśnie aspekt omijania samochodów w korkach pojawia się w naszej redakcyjnej skrzynce na tyle często, że koniecznie muszę poruszyć ten temat, aby dosadnie wyjaśnić kwestię samych przepisów, ale również zachowań kierowców samochodów osobowych. To jak, można, czy nie można?

Najważniejsze informacje:

  1. Kierowcy samochodów twierdzą, że motocykle nie mogą omijać zatoru drogowego pomiędzy pojazdami – przepisy wprost tego nie zabraniają.
  2. Motocykliści muszą jednak zastosować się do kilku obostrzeń, aby wykonać manewr zgodnie z prawem.
  3. Jak omijać lub wyprzedzać pojazdy w zatorze drogowym, aby uniknąć konsekwencji?

Przeczytaj również:

Czy mogę motocyklem na chwilę przekroczyć linię ciągłą podczas wyprzedzania? [PRZEPISY, PRAWO]

To jeden z powodów, dla którego kupujemy jednoślad

Nie wszyscy jednoślady traktują jako pasję, ale każdy użytkownik dwóch kółek szanuje swój czas. A tego stracić można niesamowicie wiele ślęcząc w niekończących się korkach. Możliwość ominięcia zatorów znacznie przyśpiesza czas dojazdu do domu czy pracy, dlatego wielu kierowców osobówek decyduje się na zakup miejskich motocykli lub skuterów, dzięki którym są w stanie zaoszczędzić sporo czasu. Niejednokrotnie spotkaliście się na pewno z sytuacją, gdy dojeżdżając do stojącego w miejscu sznura samochodów kierowcy widząc jednoślad w lusterku zjeżdżają nieco na bok, aby swobodnie móc przejechać. Nie każdemu kierującemu taka sytuacja jednak może się podobać i nie brakuje również tych, którzy robią wszystko, aby możliwość przejazdu zablokować. Kto w takiej sytuacji ma rację i czy kierujący jednośladem może zostać ukarany za wyprzedzanie/omijanie pojazdów stojących w korku?

Motocykle przeciskają się między pojazdami stojącymi w korku i tym sposobem sprawnie omijają zator. Wielu zmotoryzowanych twierdzi, że jest to niezgodne z obowiązującym prawem, co jest nieprawdą. Przepisy wprost nie zabraniają tego kierowcom jednośladów, ale Ci muszą pamiętać o zachowaniu prawidłowego odstępu, a w trakcie manewru nie mogą najeżdżać na linię ciągłą. Jeżeli uszkodzi on jakikolwiek pojazd, zostanie uznany za winnego kolizji.

Omijamy czy wyprzedzamy?

Wytłumaczenie różnic pomiędzy tymi manewrami jest kluczowe, aby rozpocząć dalsze dywagacje:

  • omijanie – według prawa o ruchu drogowym przejeżdżanie (przechodzenie) obok nieporuszającego się pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody,
  • wyprzedzanie – manewr przejeżdżania (bądź przechodzenia) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku.

Różnice są zatem znaczne, chociaż przez wielu kierowców oba te manewry bardzo często są mylone, to warto wiedzieć, że w obu przypadkach obowiązują różne przepisy i tym samym konsekwencje. Jeżeli zatem samochody stojące w korku nie poruszają się to omijamy je, a jeśli poruszają się nawet z minimalną prędkością to wówczas dochodzi do wyprzedzania. Jednoznacznie jazda motocyklem między pojazdami w zatorze drogowym nie jest uregulowana, ale w przepisach możemy dopatrzeć się kilku zasad oraz wytycznych, których bezwzględnie należy przestrzegać.

W przypadku drogi, na której występuje linia ciągła przepisy jasno stanowią, że najeżdżanie na nią, a także przejeżdżanie jest surowo zabronione, a nie zastosowanie się do znaku P-4 lub P-2 (podwójna i pojedyncza linia ciągła) wiąże się z mandatem w wysokości 200 złotych i 5 punktów karnych. Jest jednak kilka sytuacji, w których będzie to zgodne z prawem, co niejako zdradza nam już sama funkcja tych pasów oraz związane z nią zakazy – nie można jej przekraczać oraz na nią najeżdżać, ale w definicji jest poruszona również kwestia wyprzedzania i omijania, a zgodnie z obowiązującymi przepisami można wykonać ten manewr jeśli wyprzedzamy pojazdy wolnobieżne, ciągnie rozlicznie, a także wszystkie inne pojazdy w określonych przypadkach.

Jak wyprzedzać lub omijać korek zgodnie z przepisami?

Wyżej wspomniałem, że wszyscy uczestnicy ruchu drogowego mogą wyprzedzić lub ominąć pojazdy nawet na odcinku drogi, na której występuje linia pojedyncza lub podwójna ciągła, a pierwsza z nich znajduje się zazwyczaj bezpośrednio przed skrzyżowaniami. Kierowcy jednośladów mają znacznie łatwiej, gdyż przepisy pozwalają na wyprzedzanie wszystkich typów pojazdów na linii ciągłej, ale jedynie w momencie, gdy nie przejadą przez nią, ani na nią nie najadą. Bezpieczna odległość nie została określona przez ustawodawcę w przypadku kierowców jednośladów, więc aby ominąć korek zgodnie z prawem, gdy występuje linia ciągła należy:

  • zachować szczególną ostrożność,
  • nie najechać, ani nie przekroczyć linii ciągłej,
  • zmieścić się na jednym pasie ruchu.

A co z przepisem dotyczącym jednego pojazdu na pasie ruchu?

W przypadku każdego pojazdu przepisy mówią, że może się on poruszać tylko jednym pasem ruchu, ale ma to oczywiście związek z tym, aby każdy z nich zajął swój pas, nie korzystając przy tym z dwóch. Nie obowiązuje jednak żaden zapis, który jednoznacznie zabraniałby tego podczas jazdy motocyklem i omijania, bądź wyprzedzania innych pojazdów w korkach, więc kompletnie żadnym problemem nie będzie wykonanie tego manewru nawet na linii ciągłej, jednakże nie przekraczając przy tym linii ciągłej. Pamiętajcie, że motocykl może się znajdować na tym samym pasie ruchu, na którym jest samochód, ale pod warunkiem, że oba pojazdy się na nim mieszczą

Aby zatem zrobić to zgodnie z prawem pomiędzy pojazdami stojącymi w korku należy skorzystać z uprzejmości pozostałych kierowców, którzy mogliby nieco zjechać w kierunku pobocza, aby jednośladem móc przejechać i zmieścić się na pasie. Znacznie pomaga nam w tym brak zapisu o bezpiecznej odległości, więc to jedynie od nas zależy czy potrzebujemy więcej miejsca, czy mniej. Kierowcy samochodów osobowych kompletnie nie powinni mieć z tym żadnego problemu, jednakże warto jest wykonać manewr tak, aby nie narazić pojazdów na uszkodzenia.

Jedziesz motocyklem w korku, więc musisz o tym pamiętać

Motocyklem możemy zatem poruszać się pomiędzy stojącymi, a także poruszającymi się pojazdami w korku i nie będzie to naruszenie żadnych przepisów jeśli:

  • zachowamy szczególną ostrożność,
  • nie złamiemy przepisów drogowych w postaci zakazu wyprzedzania,
  • w przypadku linii ciągłej nie przekroczymy lub nie najedziemy na linie,
  • w przypadku linii przerywanej każdą zmianę pasa ruchu będziemy sygnalizować kierunkowskazami,
  • zachowamy bezpieczny odstęp, który nie jest określony przez ustawodawcę.
  • wymijanie lub wyprzedzanie zostanie wykonane po lewej stronie pojazdu (chyba, że jest to jezdnia jednokierunkowa lub występują co najmniej dwa pasy ruchu w tym samym kierunku na obszarze zabudowanym, bądź trzy pasy poza obszarem zabudowanym).

Wiktor Seredyński

Od małego oglądał się za motocyklami do tego stopnia, że kilkukrotnie nabił sobie guza na głowie na przydrożnej lampie. Fan dalekich podróży, garażowego majsterkowania, ale także wyścigowej jazdy na torze. Wszystkie rzeczy związane z motocyklami odbywają się oczywiście w akompaniamencie Dire Straits. Podróż i jazda jest celem, a motocykle sposobem na spełnione życie.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button