Kupujemy motocykl – czy wiesz jak sprawdzić jego historię i przebieg? Bezpłatny raport, który musisz znać

Zanim pojedziesz kupić motocykl koniecznie sprawdź jego historię

W skrócie
  • Jak kupować żeby nie żałować?
  • "Historia pojazdu" - koniecznie sprawdź interesujący Cię motocykl przed zakupem
  • Wygeneruj darmowy raport i sprawdź najważniejsze informacje, historię i przebieg

Zakup motocykla to jeden z moich ulubionych momentów, który jednocześnie jest walką z własnymi emocjami. Na przestrzeni wielu lat nauczyłem się już jednak, że na ekscytację i zachwyt przyjdzie jeszcze czas, a zarówno przed, jak i w momencie oględzin staram się być bezwzględny dla wszystkich uchybień i skrupulatnie przyglądam się wszystkim podzespołom. 

Gdy zaczynałem swoją przygodę z motocyklami w wieku kilkunastu lat wystarczyły mi do oceny zdjęcia, aby wiedzieć, że przepadłem na dobre i kupuję dany egzemplarz. Sam tłumaczyłem sobie nieuczciwość sprzedawców i zatajone wady, a po czasie żałowałem podjętych decyzji. Kolejne usterki, awarie i naprawy generowały we mnie nie tylko frustrację, ale również wysokie koszty, na które nikt o zdrowych zmysłach nie zdecydowałby się oglądając motocykl na żywo. Każdy się jednak uczy na błędach, a i ta lekcja skutecznie się na mnie odbiła. Koniec z pobłażaniem – czas na upierdliwą wręcz kontrolę i zaglądanie w każde dostępne miejsce, a dodatkiem jest skrupulatne poszukiwanie historii danego egzemplarza. To jedyny sposób na to, aby nie kupić skarbonki bez dna w postaci motocykla.

Dziś zakup motocykla jest nieco łatwiejszy, ale także znacznie sprytniejsi są również nieuczciwi sprzedawcy. Wiele firm oferuje aktualnie możliwość oględzin pojazdu w dowolnym miejscu w Polsce, a następnie wykonaniu szczegółowej ekspertyzy. W Internecie znajdziecie mnóstwo stron, które oferują wirtualne raporty, a jedną z nich szczególnie powinniście zapisać w ulubionych kartach swojej przeglądarki. Słyszeliście o darmowej usłudze “Historia pojazdu”?

Najważniejsze informacje:

  1. Kupuj mądrze – dokładnie sprawdź motocykl przed zakupem zarówno pod względem technicznym, jak i również zapoznaj się z jego historią.
  2. “Historia pojazdu” – wygeneruj darmowy raport zawierający najważniejsze informacje o pojazdach zarejestrowanych w Polsce.
  3. Wystarczy, że uzyskasz od sprzedającego numer VIN, numer rejestracyjny i datę pierwszej rejestracji.

Koniecznie przeczytaj:

Poradnik sapera – czyli jak przy zakupie motocykla używanego nie zostać posiadaczem przysłowiowej miny?

“Historia pojazdu” – poznaj dokładnie interesujący cię motocykl

W Internecie znajdzie mnóstwo najróżniejszych firm, które prześwietlą interesujący was pojazd, ale warto również wiedzieć o usłudze “Historia pojazdu”, która realizowana jest przez Ministra Cyfryzacji dla wszystkich, którzy chcieliby poznać przed zakupem historię motocykla lub samochodu, który aktualnie zarejestrowany jest w Polsce. To najlepszy możliwy sposób, aby bardzo szybko i skutecznie ocenić prawdomówność sprzedającego, a także zweryfikować informacje z bazy CEPiK z tymi, które znajdują się w ogłoszeniu. Wygenerowanie raportu jest bezpłatne, a przyszły nabywca do jego stworzenia musi podać numer VIN, numer rejestracyjny oraz datę pierwszej rejestracji.

Jakie informacje otrzymamy generując raport?

Wszystkie dane, które zawarte są w raporcie gromadzone są od momentu zarejestrowania pojazdów w Polsce. Im dłużej tym będzie ich oczywiście więcej, chociaż system jest również w stanie skontrolować czy dany motocykl lub samochód nie widnieje w zagranicznych bazach danych działając w oparciu o dane pochodzące z firmy Carfax, Autodna oraz carVertical. Generując informacje będziecie zatem pewni, że egzemplarz nie był wcześniej kradziony, złomowany, powypadkowy, uszkodzony, niedopuszczony do ruchu, nie był taxi i że nie występuje rozbieżność przebiegu.

Dodatkowo otrzymacie również pełny wydruk z bazy CEPiK, dzięki któremu sprawdzicie:

  • dane techniczne, takie jak pojemność i moc silnika czy rodzaj paliwa,
  • terminy okresowych badań technicznych, które przechodził pojazd, w tym wynik badania oraz informację czy posiada aktualne badanie,
  • informację o dodatkowych badaniach technicznych,
  • odczyt drogomierza zarejestrowany podczas badań technicznych (Uwaga: w Centralnej Ewidencji Pojazdów gromadzi się informacje o  odczycie drogomierza począwszy od 2014 roku),
  • odczyt drogomierza/y zarejestrowany podczas kontroli drogowej,
  • informację o wymianie drogomierza/y wraz z jego/ich odczytem po wymianie (Uwaga: w Centralnej Ewidencji Pojazdów informacje o  wymianie drogomierza gromadzi się od 2020 roku),
  • informację, czy posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • informację o szkodzie istotnej (Uwaga: w Centralnej Ewidencji Pojazdów dane o  szkodzie istotnej gromadzi się od 1 marca 2020 roku),
  • liczbę właścicieli i współwłaścicieli oraz województwo rejestracji,
  • czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako kradziony lub posiada informację o odnalezieniu pojazdu lub  zakończeniu poszukiwań,
  • informację dotyczącą daty zbycia pojazdu,
  • informację, czy pojazd był własnością firmy/organizacji, czy osoby prywatnej,
  • informację czy pojazd był czasowo wycofany z ruchu i ponownie dopuszczony do ruchu po czasowym wycofaniu.

Skąd pochodzą dane?

Wszystkie dane od momentu zarejestrowania pojazdu w Polsce pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów, czyli systemu, który prowadzony jest przez Ministra Cyfryzacji na podstawie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym. Dane gromadzone są w nim od 2004 roku przez kilka tysięcy niezależnych podmiotów, co wpływa na wiarygodność generowanych raportów. Z kolei wszystkie informacje dostępne w zakładce “Dane zagraniczne” pochodzą z zewnętrznych systemów:

  • CARFAX – pozyskuje dane 22 krajów europejskich, m.in. z Niemiec, Włoch, Francji, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Szwecji, Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, krajów Europy Środkowo-wschodniej oraz USA i Kanady.
  • AutoDNA – pozyskuje dane m.in. z Niemiec, Francji, Belgii, Słowenii, Litwy, Łotwy, Estonii, Szwajcarii, Szwecji, Austrii, Norwegii, Niderlandów, Czech, Węgier, Rumunii, Danii.
  • CarVertical – pozyskuje dane m.in. z Czech, Węgier, Włoch, Litwy, Holandii, Norwegii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Nowej Zelandii i Kanady.

Czy warto?

Zdecydowanie tak! Wystarczy uzyskać od sprzedającego kilka podstawowych danych, a następnie wejść na stronę www.historiapojazdu.gov.pl, aby wygenerować złożony raport, który pomoże wam w znalezieniu wymarzonego egzemplarza. Darmowo otrzymacie wiele niezbędnych wręcz informacji, dzięki którym będzie w stanie zweryfikować prawdomówność sprzedającego i w wielu przypadkach zaoszczędzicie sporo czasu, a także pieniędzy rezygnując z dalekiego wyjazdu na oględziny. Wystarczy kilka kliknięć, aby szczegółowo poznać historię waszego przyszłego motocykla. Przetestujcie sami!

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button