Indywidualne tablice rejestracyjne w motocyklu – to wszystko musisz o nich wiedzieć

Wyróżnij się na drodze!

W skrócie
  • Wyróżnij się na drodze - indywidualne tablice rejestracyjne są najlepszym sposobem
  • Koszt wyrobienia tablicy z personalizowanym wyróżnikiem to 500 złotych
  • Przepisy jasno regulują liczbę cyfr oraz liter, a także treść, która może się na nich znaleźć

Indywidualne tablice rejestracyjne stają się coraz bardziej popularne wśród motocyklistów, którzy pragną wyróżnić się na drogach. W Polsce możliwość posiadania spersonalizowanych tablic rejestracyjnych istnieje już od kilku lat, jednak wiele osób nadal nie zna wszystkich szczegółów związanych z ich uzyskaniem, kosztami oraz zasadami obowiązującymi w tym zakresie.

Indywidualne tablice rejestracyjne to świetny sposób na wyrażenie swojej osobowości i pasji, a także na nadanie motocyklowi nieco wyjątkowości. Dzięki możliwości wyboru własnego napisu, motocykliści mogą tworzyć kreatywne kombinacje, które staną się częścią ich tożsamości na drodze, jednakże nie należy zapominać, że ustawodawca wymaga zachowania pewnych kombinacji, o których dowiecie się w dalszej części artykułu. Zanim jednak zdecydujesz się na taką inwestycję, warto poznać wszystkie szczegóły i wymagania związane z indywidualnymi tablicami rejestracyjnymi.

Każdy pojazd silnikowy zarejestrowany w Polsce musi posiadać tablicę rejestracyjną o standardowym wzorze, który jest konsekwencją reformy podziału administracyjnego kraju z 1999 roku. Dnia 1 maja 2000 roku na dobre pożegnaliśmy czarne tablice z białymi napisami, które zastąpiły tablice o odwróconych kolorach z czarnymi znakami na białym tle i polską flagą na niebieskim tle w lewej części tablicy, która 6 lat później została zastąpiona przez symbol Unii Europejskiej. Warto wiedzieć, że właściciele pojazdów mogą również zdecydować się na indywidualny wzór, który jest przywilejem wynikającym z kodeksu drogowego.

Najważniejsze informacje:

  1. Na indywidualnej tablicy rejestracyjnej przewidziano miejsce na 7 znaków – dwa pierwsze znaki wykorzystuje wydział komunikacji, a pozostałe 5 znaków jest do dyspozycji kierowcy.
  2. Wyrobienia motocyklowej tablicy indywidualnej to 500 zł, ale należy również doliczyć koszt związany z wyrobieniem nowego dowodu rejestracyjnego.
  3. Zanim udasz się z wnioskiem do urzędu warto sprawdzić na stronie docelowego wydziału komunikacji czy zaproponowany przez was wzór nie jest już zajęty.

Przeczytaj również:

Od czerwca nowe tablice rejestracyjne w Polsce – część kierowców się ucieszy

Tablice rejestracyjne w Polsce

Warto wiedzieć, że aktualny wzór tablic rejestracyjnych w Polsce określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 2 września 2022 roku w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, wymagań dla tablic rejestracyjnych oraz wzorów innych dokumentów związanych z rejestracją pojazdów. Wyróżniamy zatem tablice:

  • zwyczajne,
  • indywidualne,
  • tymczasowe,
  • profesjonalne,
  • dla pojazdów z napędem elektrycznym lub wodorowym,
  • zabytkowe,
  • dyplomatyczne.

Czym są indywidualne tablice rejestracyjne?

Na rodzimych drogach coraz częściej możemy spotkać motocykle lub samochody osobowe, które posiadają ciekawe napisy na tablicach i tym właśnie są indywidualne blachy, które wydawane są na wniosek właściciela pojazdu zamiast tablic zwyczajnych. Samodzielnie można ustalić ich treść, jednakże przy zachowaniu pewnych wytycznych, co odróżnia je od standardowego wzoru, gdzie ciąg liter i cyfr ustalany jest losowo poza pierwszymi, które odnoszą się do miasta powiatowego. Warto również dodać, że nie znajdą one zastosowania w przypadku innych pojazdów, jak chociażby naczepy, przyczepi, ciągniki rolnicze lub motorowery, a także personalizacji nie podlegają także blachy zmniejszone oraz zabytkowe.

Jakie wymogi musi spełniać indywidualna tablica do motocykla?

Ustawodawca bardzo skrupulatnie określił wymogi prawne, które musi spełniać tworzona przez właściciela pojazdu. Przede wszystkim musi się na niej znaleźć znacznik województwa, a także kombinacja złożona z co najmniej 3 znaków (liter i cyfr):

  • wyróżnik województwa – informuje, w jakim regionie zarejestrowany jest pojazd i zawiera literę (B, C, D, E, F, G, K, L, N, O, P, R, S, T, W lub Z) i cyfrę z przedziału od 0 do 9 (np. B1 XYZ),
  • indywidualny wyróżnik pojazdu – składający się z od 3 do 5 znaków: 25 liter (A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, R, S, T, U, V, W, X, Y i Z) i cyfr od 0 do 9, przy czym cyfry mogą znajdować się na tylko na dwóch ostatnich polach (np. C1 C11 lub D8 GGG4).

Nie jest to jednak koniec wymogów, gdyż personalizowana tablica rejestracyjna przede wszystkim nie może zawierać wulgaryzmów, słów obraźliwych, a także treść nie może być niezgodna z zasadami współżycia społecznego lub w jakiś sposób nękająca dla otoczenia, co określa to art. 5 Kodeksu cywilnego:

Nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony. – Dz.U.2022.0.1360 t.j. – Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny

Sprawdź zanim udasz się do urzędu

Skoro poznałeś już wszystkie wymogi prawne, które regulują proces oraz treść personalizacji tablic indywidualnych warto jest przed wizytą w urzędzie sprawdzić stronę internetową wydziału komunikacji, które w zdecydowanej większości posiadają specjalną zakładkę, dzięki której możemy sprawdzić, czy interesujący nas wzór jest wolny i nie zajmuje go inny pojazd. Warto jest również znać wyróżnik przypisany do danego województwa, od którego musi zaczynać się wzór:

  • B0B9 – woj. podlaskie,
  • C0C9 – woj. kujawsko-pomorskie,
  • D0D9 – woj. dolnośląskie,
  • E0E9 – woj. łódzkie,
  • F0F9 – woj. lubuskie,
  • G0G9 – woj. pomorskie,
  • K0K9 – woj. małopolskie,
  • L0L9 – woj. lubelskie,
  • N0N9 – woj. warmińsko-mazurskie,
  • O0O9 – woj. opolski,
  • P0P9 – woj. wielkopolskie,
  • R0R9 – woj. podkarpackie,
  • S0S9 – woj. śląskie,
  • T0T9 – woj. świętokrzyskie,
  • W0W9 – woj. mazowieckie,
  • Z0Z9 – woj. zachodniopomorskie.

 

Ile kosztuje wyrobienie tablic personalizowanych?

Jeszcze kilka lat temu posiadacze indywidualnych tablic w samochodzie lub motocyklu uchodzili za osoby bardzo majętne, a dziś koszt ich uzyskania wcale nie przeraża. Owszem, wyrobienie własnego wzoru jest znacznie droższe niż w przypadku zwyczajnej blachy, ale zainteresowanych jak widać nie brakuje. Coraz więcej motocyklistów chce wyróżniać się na drogach lub stworzony przez siebie wzór traktować jak chociażby jak reklama firmy. Koszt wyrobienia indywidualnej tablicy rejestracyjnej do motocykla to aktualnie 500 złotych, ale trzeba również doliczyć do całej zabawy uzyskanie nowego dowodu rejestracyjnego, co wiąże się z kosztem dodatkowych 80 złotych. Opłat dokonuje się w kasie wydziału komunikacji lub przelewem na wskazany numer konta danego urzędu. Obecnie średni czas oczekiwania na wyrobienie indywidualnych tablic rejestracyjnych wynosi około 3 tygodni, a proces produkcji rozpoczyna się dopiero w momencie pozytywnego rozpatrzenia wniosku. Warto również wiedzieć, że podczas rejestracji motocykla z zagranicy właściciel otrzyma tablice tymczasowe, które będą składały się z losowego układu cyfr i liter. Korzystać z nich będzie mógł do momentu, aż odbierze tablice w indywidualnym wyróżnikiem.

A co ze sprzedażą?

Mitów dotyczących sprzedaży pojazdów z indywidualnymi tablicami zdecydowanie nie brakuje, więc nadszedł idealny moment, aby się z nimi raz na zawsze rozprawić. Należy wiedzieć, że tablice rejestracyjne, podobnie jak ubezpieczenie OC, są przypisane do pojazdu, a nie do jego właściciela. Stąd też przy sprzedaży motocykla, który posiada personalizowane tablice rejestracyjne musisz liczyć się z tym, że zechce z nich korzystać nabywca jednośladu. Nie jest możliwe ich zatrzymanie, a także przełożenie do innego pojazdu, czego wprost zabraniają przepisy. Dodatkowo od 31 stycznia 2023 roku przerejestrowanie motocykla zarejestrowanego w Polsce nie wymaga już zmiany tablic, bez względu na to, w którym województwie mieszka nowy właściciel, a także w którym województwie pojazd jest zarejestrowany. Pozostawienie ich jest bezpłatne i możliwe jedynie pod warunkiem, że są one utrzymane w należytym stanie, czytelne i przede wszystkim zgodne z przepisami. 

Zdjęcie: https://www.ratownictwomotocyklowe.pl/ – Fundacja Ratownictwo Motocyklowe Polska

Potrzebujesz umowy kupna-sprzedaży motocykla? Pobierz bezpłatnie:

Umowa kupna-sprzedaży motocykla 2024 do pobrania [Wzór PDF oraz DOC]

 

 

Wiktor Seredyński

Od małego oglądał się za motocyklami do tego stopnia, że kilkukrotnie nabił sobie guza na głowie na przydrożnej lampie. Fan dalekich podróży, garażowego majsterkowania, ale także wyścigowej jazdy na torze. Wszystkie rzeczy związane z motocyklami odbywają się oczywiście w akompaniamencie Dire Straits. Podróż i jazda jest celem, a motocykle sposobem na spełnione życie.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button